Marta Kacprzyk

Prawnik i ekonomista

Łączę prawo z biznesem. Rozumiem przedsiębiorców z branż technicznych. Pracuję z nimi i doradzam im, jak bezpiecznie wdrażać i realizować ich biznesowe pomysły od prawie 20 lat. Zakładam im spółki, przygotowuję umowy i prowadzę procesy sądowe
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Jak mądrze wpłacić pieniądze do spółki z o.o?

Marta30 października 2024Komentarze (0)

W cyklu wpisów o spółce z o.o. S24 pisałam już m.in. o kapitale zakładowym i o dywidendzie. Dziś chcę pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie, skąd spółka z o.o. ma na początku mieć pieniądze, bo przecież bez tego nie będzie mogła działać. Pewnie zastanawia Cię tutaj też, czy Ty jako wspólnik możesz wpłacić pieniądze do spółki. I jeśli tak, to jak to zrobić?

O tym jak wnieść inne aktywa napiszę w kolejnym wpisie. Jeśli chcesz dostać o nim informację, jak tylko się pojawi, zapraszam Cię do zapisu na mój newsletter.

Wracam do tematu wpisu, czyli…

Jak wpłacić pieniądze do spółki

Co możesz zrobić, żeby spółka miała pieniądze na prowadzenie działalności?

Zacznę od tego, że pieniądze w spółce mogą być kapitałem własnym, czyli w uproszczeniu mogą pochodzić od wspólników albo z zysku spółki. Po drugie, pieniądze mogą być kapitałem obcym i pochodzić z pożyczek, też od wspólników, i kredytów.

Skupię się dziś na pieniądzach, które pochodzą od wspólników.  Załóżmy, że masz pieniądze, których potrzebuje spółka i chcesz je do spółki wpłacić.

Możesz to zrobić w drodze:

  1. Wniesienia kapitału zakładowego
  2. Dopłat
  3. Pożyczki

Pewnie już myślisz, „ale co mam wybrać”.

Zacznę od najpowszechniejszych metod, czyli wniesienia kapitału zakładowego i pożyczek od wspólników.

Kapitał zakładowy

O kapitale zakładowym już Ci pisałam. Jego wysokość musisz określić w umowie spółki. Istotne jest to, że jest on co do zasady „bezzwrotny” i nie możesz sobie go zwrotnie swobodnie wypłacić. Poza tym jest to kwota, którą ryzykujesz jako wspólnik w przypadku niepowodzenia spółki. Dla spółki z kolei zwiększenie kapitału powoduje wzrost jej wiarygodności, zdolności kredytowej.

W zamian za wniesienie kapitału zakładowego obejmujesz udziały i nie płacisz żadnego podatku. Od tej czynności spółka musi zapłacić podatek PCC w wysokości 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

W każdej chwili ten kapitał może być podwyższony.

Możesz też część wpłaconej kwoty przeznaczyć na kapitał zapasowy. Wówczas podatek PCC będzie płacony tylko od kwoty przeznaczonej na kapitał zakładowy.

Pożyczka od wspólnika do spółki

Jest to sposób wymagający najmniej formalności spośród pozostałych. Nie musi to być przewidziane w umowie spółki, więc jest to zasilenie możliwe w spółce S24. Nie jest też potrzebna uchwała.

Jedyne, o czym musisz pamiętać to to, że jeśli wspólnik jest też członkiem zarządu, to wspólnicy muszą do zawarcia umowy powołać pełnomocnika dla spółki. Jeśli spółka ma tylko jednego wspólnika, wymagane będą dodatkowe formalności wynikające z KSH, tj. umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Pożyczka jest zwrotna i powinny od niej być zastrzeżone odsetki. Pożyczka w bilansie będzie zaksięgowana w zobowiązaniach, co może mieć znaczenie przy badaniu zdolności kredytowej spółki.

Korzyści z pożyczki są takie, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Jak spółka zacznie przynosić zyski, będziesz mógł odzyskać pożyczone pieniądze jedynie płacąc podatek od odsetek. W spółce zaś odsetki będą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Dopłaty

Jest to rozwiązanie niemożliwe do przeprowadzenia w spółce S24. Możliwość i zasady dokonywania dopłat wspólnicy muszą przewidzieć w umowie spółki i wymaga to uchwały wspólników. Wzorzec umowy spółki w S24 nie przewiduje takiej możliwości. Musisz więc rozważyć, czy chcesz przenieść spółkę z Portalu S24.

Na czym polega dopłata?

Dopłaty są to zwrotne lub bezzwrotne świadczenia pieniężne wspólnika na rzecz spółki.

Te bezzwrotne są podobne do kapitału zakładowego. Jednak Twój księgowy zaksięguje je w bilansie w kapitale rezerwowym, nawet jeśli są zwrotne, a nie jak pożyczkę w zobowiązaniach. Może to mieć znaczenie, jeśli spółka będzie potrzebować kredytu. Dopłaty w przeciwieństwie do pożyczki nie muszą być oprocentowane.

Podatkowo z dopłatą wiąże się obowiązek zapłaty podatku PCC w wysokości 0,5% od kwoty dopłaty.

***

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci kolejny temat związany ze spółką z o.o. i jesteś o krok bliżej do jej założenia. W spółce S24 to działa tak samo jak w spółce założonej u notariusza.

Zapraszam Cię też do kolejnych moich praktycznych wpisów dotyczących zakładania spółki w Portalu S24. Wierzę, że pomogą Ci przejść przez ten proces.

Życzę Ci powodzenia i rozwoju Twojego biznesu!

Marta Kacprzyk
radca prawny

Zdjęcie: MART PRODUCTION

P.S. Jeśli jednak uznasz, że chcesz założyć spółkę, ale formularze nie są Twoją mocną stroną, nadal czujesz się zagubiony i nie rozumiesz, „o czym oni do Ciebie piszą”, możesz się ze mną skontaktować mk@biznesove.pl

Zrobimy to za Ciebie!

***

Wszystko, co musisz wiedzieć o PKD w umowie spółki w S24

W tym artykule poruszę temat kodów PKD w spółce z o.o., czyli kolejny z serii wpisów dotyczących zakładania spółki w Portalu S24.

W poprzednich pisałam Ci kwestiach finansowych, czyli o kapitale zakładowym i zaliczkach na dywidendę [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Marta Kacprzyk

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: