Odsetki za opóźnienie w pozwie o zwrot opłaty likwidacyjnej

Marta Kacprzyk22 lutego 20163 komentarze

W poprzednim wpisie oddałam do Twojej dyspozycji e-book, w którym opisałam, jak możesz samodzielnie napisać pozew przeciwko ubezpieczycielowi, aby odzyskać zwrot opłaty likwidacyjnej (świadczenie wykupu) z polisolokaty.

Napisałam Ci, że oprócz utraconych środków w pozwie możesz żądać również odsetek od niewypłaconej części świadczenia.

Zmiany przepisów dotyczące odsetek

Zmiany przepisów dotyczące odsetek

Proste, ale od 01.01.2016r zmieniły się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odsetek (ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw).

Oznacza to, że odsetki za czas opóźnienia do końca 2015 r. rządzą się innymi zasadami niż odsetki liczone od 01.01.2016 r. i powinieneś uwzględnić to w pozwie.

Do końca 2015 r. w pozwie o zwrot opłaty likwidacyjnej z polisolokaty należało żądać po prostu odsetek ustawowych. Można było dodać, że chodzi o odsetki za opóźnienie w zapłacie, jednak nie było to konieczne.

Jeśli składasz pozew po zmianie przepisów, żądanie pozwu w zakresie odsetek powinno być sformułowane tak:

Wnoszę o zasądzenie kwoty … (tu wpisujesz wartość utraconych na polisolokacie środków) wraz z:
odsetkami ustawowymi od dnia ….. (tu sprawdzasz na jaki dzień wyliczono Twoją Wartość Wykupu, następnie w umowie lub OWU sprawdzasz, w jakim terminie ubezpieczyciel ma wypłacić należne Ci środki) do dnia 31.12.2015 r.

oraz

odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 01.01.2016r do dnia zapłaty.

Stawki odsetek podam Ci w następnym wpisie o ogólnych zasadach dotyczących odsetek: Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2016 r.

Dla podkreślenia ironii sytuacji związanej z polisolokatami dodam tylko, że okres opóźnienia w wypłacie środków może okazać się najbardziej zyskownym okresem Twojej inwestycji w polisolokatę.

Marta Kacprzyk
radca prawny

Zdjęcie: Lukasz Radziejewski

***

Jak napisać pozew, żeby odzyskać opłatę likwidacyjną

W poprzednim wpisie Z polisolokatą do sądu opowiadałam Ci, że o Twoich utraconych środkach zainwestowanych w polisolokatę można przeczytać w gazetach, posłuchać w radio i obejrzeć w telewizji [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jessica 4 września, 2017 o 18:58

  Zawsze zastanawiała mnie właśnie ta kwestia el teraz to już jest dla mnie wszystko jasne. Dziękuję.

  Odpowiedz

  KBG 10 listopada, 2017 o 09:02

  A więc tak wygląda kwestia odsetek. Nikt nie chciał mi tego wytłumaczyć, jakby to była jakaś tajemna wiedza, mój adwokat już w szczególności. Dobrze że jest twój blog 🙂

  Odpowiedz

  Kamil 21 listopada, 2017 o 12:26

  Jak widzę co się dzieje z tymi poliso lokatami to odechciewa mi się w to wchodzić w ogóle. Nie widziałem bardziej pogmatwanej rzeczy 😉

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mk@kacprzyk-bojaryn.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: