O szansach na wygraną…

Marta Kacprzyk05 kwietnia 20163 komentarze

Często dzwonią do mnie klienci, którzy znajdują do mnie kontakt na stronie www.zerwanapolisolokata.pl z zapytaniem o warunki, na jakich prowadzę sprawy związane z polisolokatami.

Zawsze pada pytanie:

 Pani Mecenas, jakie są szanse, że Pani moją sprawę wygra?

O szansach na wygraną

Otóż nie wiem. Nie umiem przewidywać przyszłości.

Zawsze odpowiadam:

Moim zdaniem, biorąc pod uwagę dotychczasową linię orzeczniczą, jeśli ma Pan/Pani typową polisolokatę, to ma Pan/Pani większe szanse, by wygrać niż przegrać.

Odpowiedź „Nie wiem” bierze się stąd, że przy pierwszej rozmowie telefonicznej nie wiem jeszcze, jaki kupiłeś produkt i nie znam dokumentów dotyczących Twojej sprawy.

Po drugie, nie wiem, co zeznasz przed sądem na rozprawie.

Po trzecie nie wiem, czy sądy nie zmienią dotychczasowej korzystnej dla konsumentów linii orzeczniczej.

Na dodatek nie mam (nie znam prawnika, który ma) wzoru, jak przeliczyć szanse na wygraną. Nie wiem, czy będzie to 75% czy 90%. Poza tym, jak zweryfikujesz, czy w przypadku przegranej byłeś w 25% czy raczej w 10% ryzyka przegranej.

Dlaczego mówię, że klient ma większe szanse, by wygrać niż przegrać?

Po pierwsze, dotychczasowa linia orzecznicza pokazuje, że sądy w znacznej większości przypadków przyznają rację konsumentom.

Po drugie po stronie konsumentów opowiedział się także UOKiK, który nałożył kary finansowe na ubezpieczycieli, „zmusił ich” do zmiany zasad pobierania opłat likwidacyjnych i wypowiedział się, że w ocenie UOKiK, przedsiębiorcy powinni umożliwiać konsumentom bezkosztowe odstąpienie od umowy zawartej w wyniku nieuczciwej sprzedaży – bez ponoszenia opłat likwidacyjnych.

Po trzecie w ostatnim czasie swój raport dotyczący polisolokat opublikował Rzecznik Finansowy. Rzecznik również opowiedział się po stronie ubezpieczonych i wspiera ich w postępowaniach sądowych przygotowując tzw. istotny pogląd w sprawie.

W poprzednim tygodniu, 31 marca 2016r  obejrzałam wyemitowany przez TVP1 program „Chodzi o pieniądze” obszernie przedstawiający kwestię zerwanych polisolokat i pobranych przez ubezpieczycieli opłat likwidacyjnych. Program można  obejrzeć w Internecie.

Na pewno program pomoże ocenić sytuację tym, którzy zastanawiają się, jakie mają szanse w sporze z ubezpieczycielem o odzyskanie nienależnie potrąconej opłaty likwidacyjnej.

Marta Kacprzyk
radca prawny

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

***

Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2016 r.

poprzednim wpisie dotyczącym odsetek, których możesz i powinieneś żądać w pozwie o odzyskanie opłaty likwidacyjnej obiecałam Ci, że podam Ci aktualnie obowiązujące stawki odsetek [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jessica 4 września, 2017 o 18:57

  Ja uważam, że jeśli ktoś jest dobrze przygotowany to ma szansę wygrać nawet z największym gigantem.

  Odpowiedz

  Adam 13 czerwca, 2018 o 12:35

  No dokładnie, tak to wygląda nie można tego przewidzieć od razu trzeba by obliczyć to ze wzoru i dowiedzieć się więcej o sprawie nie wiem czego ci ludzie oczekują. Ale dobrze chociaż ze Pani im mówi że jest większa szansa na wygraną może chociaż część spróbuje coś zawalczyć o swoje prawa w sądzie i dowiedzieć się co nieco o sprawie.

  Odpowiedz

  Anna Babiak 4 lipca, 2018 o 11:48

  Wiadomo jak ludziom pali się pod nogami to od razu próbują się ratować i wypytują o wszystko a to nie jest tak łatwo na wszystkie pytania odpowiedzieć zresztą nie jesteśmy matematykami żeby wyliczać procentowo ile szansy jest na pozytywne zakończenie sprawy. Druga kwestia to właśnie dobrze rozejrzeć się w temacie i zobaczyć stare sprawy które już były zakończone z jakimś efektem.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mk@kacprzyk-bojaryn.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: