Odsetki za opóźnienie w pozwie o zwrot opłaty likwidacyjnej

Marta Kacprzyk        22 lutego 2016        3 komentarze

W poprzednim wpisie oddałam do Twojej dyspozycji e-book, w którym opisałam, jak możesz samodzielnie napisać pozew przeciwko ubezpieczycielowi, aby odzyskać zwrot opłaty likwidacyjnej (świadczenie wykupu) z polisolokaty. Napisałam Ci, że oprócz utraconych środków w pozwie możesz żądać również odsetek od niewypłaconej części świadczenia.

Proste, ale od 01.01.2016r zmieniły się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odsetek (ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw).

Oznacza to, że odsetki za czas opóźnienia do końca 2015r rządzą się innymi zasadami niż odsetki liczone od 01.01.2016r i powinieneś uwzględnić to w pozwie.

Do końca 2015r w pozwie o zwrot opłaty likwidacyjnej z polisolokaty należało żądać po prostu odsetek ustawowych. Można było dodać, że chodzi o odsetki za opóźnienie w zapłacie, jednak nie było to konieczne.

Jeśli składasz pozew po zmianie przepisów, żądanie pozwu w zakresie odsetek powinno być sformułowane tak:

„Wnoszę o zasądzenie kwoty …… (tu wpisujesz wartość utraconych na polisolokacie środków) wraz z:
odsetkami ustawowymi od dnia ….. (tu sprawdzasz na jaki dzień wyliczono Twoją Wartość Wykupu, następnie w umowie lub OWU sprawdzasz, w jakim terminie ubezpieczyciel ma wypłacić należne Ci środki) do dnia 31.12.2015r

oraz

odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 01.01.2016r do dnia zapłaty.”

Stawki odsetek podam Ci w następnym wpisie o ogólnych zasadach dotyczących odsetek.

Dla podkreślenia ironii sytuacji związanej z polisolokatami dodam tylko, że okres opóźnienia w wypłacie środków może okazać się najbardziej zyskownym okresem Twojej inwestycji w polisolokatę.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jessica Wrzesień 4, 2017 o 18:58

Zawsze zastanawiała mnie właśnie ta kwestia el teraz to już jest dla mnie wszystko jasne. Dziękuję.

Odpowiedz

KBG Listopad 10, 2017 o 09:02

A więc tak wygląda kwestia odsetek. Nikt nie chciał mi tego wytłumaczyć, jakby to była jakaś tajemna wiedza, mój adwokat już w szczególności. Dobrze że jest twój blog 🙂

Odpowiedz

Kamil Listopad 21, 2017 o 12:26

Jak widzę co się dzieje z tymi poliso lokatami to odechciewa mi się w to wchodzić w ogóle. Nie widziałem bardziej pogmatwanej rzeczy 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mk@kacprzyk-bojaryn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: