Czy wynagrodzenie ryczałtowe może być zmniejszane przez zamawiającego?

Marta Kacprzyk        17 listopada 2016        12 komentarzy

Dzisiejszy wpis również będzie dotyczył pieniędzy. Jednak w przeciwieństwie do wielu ostatnich wpisów nie będzie dotyczył polisolokat. Dziś opowiem Ci historię sprawy mojego klienta o wynagrodzeniu ryczałtowym za prace budowlane, które pomogłam mu odzyskać.

Mój klient zawarł z zamawiającym umowę o wykonanie remontu pięknego zabytkowego budynku. Umowa przewidywała wynagrodzenie ryczałtowe. Zmiany umowy dla swej ważności wymagały formy pisemnej. Ponieważ strony miały rozliczać się co miesiąc, po zawarciu umowy dołączono do niej tabelę z cenami poszczególnych prac. Na podstawie obmiarów i tabeli mój klient co miesiąc wystawiał fakturę za prace, które wykonał. Rozliczenie końcowe miało nastąpić po odbiorze końcowym.

Po zawarciu umowy zamawiający pod wpływem służb pożarniczych zrezygnował z montażu elementu związanego z kartami wejściowymi, który był przewidziany w umowie i stanowił jej niewielki procent. Zamawiający poinformował o tym mojego klienta z odpowiednim wyprzedzeniem. Mój klient nie wykonał tych prac, nie wykazał ich w rozliczeniach częściowych i nie uwzględnił ich w fakturach częściowych. Wykonał za to szereg innych prac, które pierwotnie nie były przewidziane, za co nie żądał zapłaty, bo przecież ryczałt to ryczałt. Po wykonaniu prac należycie i w terminie, co potwierdził zamawiający, mój klient wystawił fakturę końcową na kwotę ryczałtu i oczekiwał jej szybkiej zapłaty, ponieważ jego biznes w tamtym czasie bardzo potrzebował finansowania.

Wtedy zaczął się prawdziwy spór.

Zamawiający odmówił zapłaty za prace, które na jego żądanie nie zostały wykonane. Mój klient twierdził, że umowa określała wynagrodzenie ryczałtowo, niezależnie od szczegółowego rozmiaru prac, a aneksu do umowy dotyczącego zmiany wynagrodzenia nie podpisywał. Rezygnacja zamawiającego nie miała związku  z  Zamawiający powoływał się na orzeczenia pozwalające na zmniejszenie kwoty wynagrodzenia ryczałtowego, ale stwierdziliśmy, że nie przystają one od naszej sytuacji, ponieważ rezygnacja w żadnym stopniu nie była spowodowana przez wykonawcę, jak to było w przytaczanych przez drugą stronę orzeczeniach.

Mój klient zdecydował się na złożenie pozwu i sprawa znalazła swój finał w sądzie.

W trakcie procesu wszyscy byli zgodni co do tego, że wynagrodzenie było ryczałtowe, prace zostały odebrane przez zamawiającego bez zastrzeżeń, a jedna z prac nie została wykonana na żądanie zamawiającego. Zamawiający wyraźnie potwierdził, że chciał wynagrodzenia ryczałtowego, bo tylko ono daje mu gwarancję, że prace zostaną wykonane za umówione wynagrodzenia. Wykonawca z kolei twierdził, że ryczałt to branie pracy trochę w ciemno zwłaszcza jak prace są nadzorowane przez konserwatora zabytków.

Sąd w wyroku przyznał nam rację.

Uzasadnił to tym, że zastosowanie mieć będzie art. 632 Kodeksu cywilnego

 

Art.  632. [Wynagrodzenie ryczałtowe]

  • 1. Jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.
  • 2. Jeżeli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.

 

zatem nie może być mowy o zmianie wynagrodzenia bez aneksu do umowy i samowolne obcinanie kwoty wynagrodzenia przez zamawiającego jest niedopuszczalne.

Dzięki temu mój klient odzyskał kwotę kilkudziesięciu tysięcy zatrzymanych przez zamawiającego.

Mam nadzieję, że tak jak mojemu klientowi regularnie zdarzają Ci się historie z happy endem, a Twój prawnik również przynosi Ci sukcesy i pomaga odzyskać pieniądze.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Antoni Luty 8, 2017 o 12:34

No i bardzo dobrze, że jest to wszsytko prawnie dobrze sformułowane i uregulowane ;))

Odpowiedz

wtg Czerwiec 2, 2017 o 12:51

Świetnie wszystko wytłumaczone i przede wszystkim zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Czekam na więcej takich wpisów, pozdrawiam!

Odpowiedz

Kamil Lipiec 14, 2017 o 15:22

Bardzo fajny i konkretny artykuł 🙂 Dzięki za garść ciekawych i praktycznych informacji 🙂

Odpowiedz

Jessica Wrzesień 4, 2017 o 18:56

Zgadzam się, jeśli Pani pozwoli podeślę link do znajomej żeby sobie poczytała bo na pewno się jej to przyda.

Odpowiedz

noborder Wrzesień 22, 2017 o 09:30

Bardzo dobry artykuł, ta wiedza przyda się na pewno 🙂 Bardzo dziękuję.

Odpowiedz

Tlumaczymy-ekspresowo Październik 5, 2017 o 14:35

Zawsze wydawało mi się że może być zmniejszane, całe życie w błędzie… Muszę przejrzeć dokładnie Pani bloga żeby jak najwięcej dowiedzieć się na ten temat. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

eTerminale Październik 9, 2017 o 13:56

Świetnie że udało wam się wygrać sprawę. Bez odpowiednich aneksów nie ma szans żeby kwoty ulegały zmianie. Kiedy ci wszyscy biznesmeni się nauczą że nie opłaca się kombinować 😉

Odpowiedz

Helena Listopad 6, 2017 o 18:05

Czy mogłabym prosić o przesłanie sygnatury sprawy ewentualnie troche więcej informacji- obecnie mam bardzo podobna sprawę, a znalazlam tylko orzeczenia niekorzystne dla wykonawcy

Odpowiedz

KBG Listopad 8, 2017 o 08:48

Raczej nie może ci udostępniać takich informacji. Jakby nie patrzeć to sprawa poufna, między prawnikiem a daną osobą. 😉 Popatrz w necie co piszą, poszukaj jakichś przykładów.

Odpowiedz

Marta Listopad 8, 2017 o 15:56

VIII GC 117/16 Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
Pozdrawiam
MK

Odpowiedz

Hartmann Listopad 17, 2017 o 09:14

Dlatego trzeba prowadzić sprawę zawsze do końca warto bo jak widać są przyznał racje po przeanalizowaniu wszystkiego.

Odpowiedz

Karol Grudzień 20, 2017 o 09:32

Niektórzy ludzie to na prawdę są podli. Wykonawca zrobił więcej, za co nie żądał zapłaty a tu jeszcze coś takiego. Straszne.. dobry wpis, pozdrawiam! 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mk@kacprzyk-bojaryn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: